Popular Comparisons with Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK):
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | - |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm | - |
| Weight | 1.67 kg | - |
| Case Material | Polycarbonate, glass-fibre | - |
| Colour | Mineral grey | - |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | - |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | - |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | - |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | - |
| Widescreen | Yes | - |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | 250 cd/m² | - |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Direct Bonding technology, Glass Film Film (GFF) | - |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| CPU | Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz | - |
| Number of Cores | Dual-Core | - |
| Cache | 2 MB | - |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) | - |
| Max RAM Supported | 16 GB | - |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | - |
| Speed | 2133 MHz | - |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | - |
| Slots Qty | 1 | - |
| Empty Slots | 0 | - |
| STORAGE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD M.2 2242 PCIe - NVM Express (NVMe) | - |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 610 | - |
| Camera | Yes - 720p | - |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | - |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium | - |
| Audio Features | Output: Harman audio technology | - |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | - |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Features | Single stream (1x1) | - |
| BATTERY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Technology | Lithium Ion | - |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | - |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | - |
| Output | 65 Watt | - |
| INPUT | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Type | Keyboard, touchpad | - |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | - |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition - English | - |
| Software Included | Microsoft Office (Trial) | - |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | - |
| Included Accessories | Power adapter | - |
| Integrated Options | Accelerometer | - |
| Security | Fingerprint reader | - |
| Security Slot Type | Kensington mini security slot | - |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) | - |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge | - |
| Compliant Standards | RoHS | - |
| SAR Value | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) | - |