versatile convertible design
sharp, vibrant display
strong build quality
excellent keyboard comfort
robust security features
premium price point
average battery life
limited port selection
no dedicated GPU
flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen display
lightweight and portable
solid build quality
affordable price point
average battery life
modest processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
| DESIGN AND DIMENSIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 30.01 cm x 21.62 cm x 1.92 cm | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm |
| Weight | 1.32 kg | 1.67 kg |
| Case Material | - | Polycarbonate, glass-fibre |
| Colour | - | Mineral grey |
| DISPLAY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.3" - IPS | 14" - TN |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC | - |
| PROCESSOR | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U / 1.3 GHz | Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | - |
| Number of Cores | 10-core | Dual-Core |
| Cache | L3 - 12 MB | 2 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| MEMORY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) | 4 GB (1 x 4 GB) |
| Max RAM Supported | - | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 SDRAM - non-ECC | DDR4 SDRAM |
| Speed | 4800 MHz | 2133 MHz |
| Rated Speed | 4800 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 0 |
| STORAGE | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| AUDIO & VIDEO | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | Intel HD Graphics 610 |
| Camera | Yes | Yes - 720p |
| Resolution | 5 Megapixel | 1 Megapixel |
| Camera Features | HP Auto Frame | - |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | - | High Definition Audio, Dolby Audio Premium |
| Audio Features | Bang & Olufsen Audio, discrete amplifiers | Output: Harman audio technology |
| COMMUNICATIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 | M.2 Card |
| Bluetooth Class | Class 2 | - |
| Features | Dual stream (2x2) | Single stream (1x1) |
| BATTERY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Technology | 3-cell lithium polymer | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 51 Wh | 45 Wh |
| Battery Life | Up to 14 hours | Up to 10 hours |
| AC ADAPTER | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 V, 5 A | 65 Watt |
| INPUT | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Type | Keyboard, ClickPad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Name | HP Premium | - |
| Keyboard Backlight | Yes | - |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
USB 3.1 Gen 1 USB 3.1 Gen 1 (Always On) USB-C 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Operating System (OS) | Windows 11 Pro - English | Windows 10 Home 64-bit Edition - English |
| MISCELLANEOUS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) |
| Included Accessories | HP 45 Watt nPFC USB-C AC Adapter | Power adapter |
| Integrated Options | HP Tamper Lock | Accelerometer |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip | Fingerprint reader |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot | Kensington mini security slot |
| SAR Value | - | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) |
| ENERGY STAR Certified | Yes | - |
| Max Operating Temperature | 35 °C | - |
| Min Operating Temperature | 0 °C | - |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) | - |