versatile convertible design
sharp, vibrant display
strong build quality
excellent keyboard comfort
robust security features
premium price point
average battery life
limited port selection
no dedicated GPU
rotating soundbar speakers
responsive touchscreen display
solid build quality
attractive design
good battery life
limited port selection
no dedicated graphics
higher price point
moderate storage capacity
| DESIGN AND DIMENSIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 30.01 cm x 21.62 cm x 1.92 cm | 32.2 cm x 22.7 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.32 kg | 1.38 kg |
| Case Material | - | Aluminum |
| Colour | - | Mica |
| DISPLAY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.3" - IPS | 13.9" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC | 72% |
| Windows Ink Capability | - | Yes |
| PROCESSOR | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U / 1.3 GHz | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | 3.4 GHz |
| Number of Cores | 10-core | Quad-Core |
| Cache | L3 - 12 MB | 6 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| MEMORY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (provided memory is soldered) |
| RAM Type | DDR5 SDRAM - non-ECC | DDR4 SDRAM |
| Speed | 4800 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 4800 MHz | 2400 MHz |
| STORAGE | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| AUDIO & VIDEO | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Camera | Yes | Yes - 720p |
| Resolution | 5 Megapixel | 1 Megapixel |
| Camera Features | HP Auto Frame | - |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone | Four speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | - | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Bang & Olufsen Audio, discrete amplifiers | - |
| COMMUNICATIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 | M.2 Card |
| Bluetooth Class | Class 2 | - |
| Features | Dual stream (2x2) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Technology | 3-cell lithium polymer | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 51 Wh | 60 Wh |
| Battery Life | Up to 14 hours | Up to 12 hours |
| AC ADAPTER | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 V, 5 A | 65 Watt |
| INPUT | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Type | Keyboard, ClickPad | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
| Keyboard Name | HP Premium | - |
| Keyboard Backlight | Yes | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| SOFTWARE | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Operating System (OS) | Windows 11 Pro - English | Windows 10 Home 64-bit Edition - English |
| MISCELLANEOUS | HP Elite x360 (830 G9 Notebook) | Lenovo Yoga C930-13IKB (81C4) |
| Included Accessories | HP 45 Watt nPFC USB-C AC Adapter | USB-C power adapter, Lenovo Active Pen |
| Integrated Options | HP Tamper Lock | Accelerometer, ambient light sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip | Fingerprint reader |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot | - |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes | Yes |
| Max Operating Temperature | 35 °C | - |
| Min Operating Temperature | 0 °C | - |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) | - |