flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen display
lightweight and portable
solid build quality
affordable price point
average battery life
modest processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
versatile convertible design
sharp full-HD display
strong build quality
excellent security features
responsive touch screen
average battery life
heavier than competitors
limited graphics performance
premium price tag
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm | 30.01 cm x 21.62 cm x 1.92 cm |
| Weight | 1.67 kg | 1.3 kg |
| Case Material | Polycarbonate, glass-fibre | - |
| Colour | Mineral grey | - |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 13.3" |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | - |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | - |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | 250 cd/m² | - |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Direct Bonding technology, Glass Film Film (GFF) | - |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| CPU | Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz | Intel Core i7 (13th Gen) 1365U / 1.8 GHz |
| Max Turbo Speed | - | 5.2 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 10-core |
| Cache | 2 MB | L3 - 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| MEMORY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 16 GB | - |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | LPDDR5 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | - |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | - |
| Slots Qty | 1 | - |
| Empty Slots | 0 | - |
| STORAGE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD M.2 2242 PCIe - NVM Express (NVMe) | - |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 610 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 720p | - |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Codec | - | Realtek ALC3315 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium | - |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | - |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Features | Single stream (1x1) | - |
| BATTERY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Technology | Lithium Ion | 3-cell lithium polymer |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | - |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | - |
| Output | 65 Watt | - |
| INPUT | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Name | - | HP Premium |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition - English | No operating system |
| Software Included | Microsoft Office (Trial) | - |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | HP Elite x360 (830 G10 Notebook) |
| Included Accessories | Power adapter | - |
| Integrated Options | Accelerometer | Accelerometer, magnetometer, gyroscope, HP Tamper Lock |
| Security | Fingerprint reader | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Security Slot Type | Kensington mini security slot | Kensington nano security slot |
| SAR Value | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) | - |
| Max Operating Temperature | - | 35 °C |
| Min Operating Temperature | - | 0 °C |
| Humidity Range Operating | - | 10 - 90% (non-condensing) |