flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen display
lightweight and portable
solid build quality
affordable price point
average battery life
modest processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
360-degree hinge versatility
robust military-grade durability
touchscreen with stylus support
convenient physical webcam shutter
fast charging technology
average battery life
modest display brightness
limited graphics performance
heavier than competitors
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm | 32.9 cm x 22.39 cm x 1.95 cm |
| Weight | 1.67 kg | 1.61 kg |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 14" |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 45% NTSC |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| CPU | Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz | Intel Core i5 (11th Gen) 1135G7 / 2.4 GHz |
| Max Turbo Speed | - | 4.2 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | Quad-Core |
| Cache | 2 MB | 8 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | Intel Smart Cache |
| MEMORY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 16 GB | 40 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | - |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 0 | 0 |
| STORAGE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 610 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 720p (front) |
| Resolution | 1 Megapixel | 13 Megapixel (rear) |
| Camera Features | - | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium | - |
| Audio Features | Output: Harman audio technology | - |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| WWAN |
| Generation | - | 4G upgradable |
| Controller | - | SIM card |
| BATTERY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Technology | Lithium Ion | 3-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | 50 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 65 Watt, 19 V, 3.42 A |
| INPUT | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, stylus, NumberPad |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Spill-resistant, chiclet keyboard |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Slots | - | 1 x SIM card (1 free) |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | Yes (microSD) |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition - English | Windows 11 Pro |
| Software Included | Microsoft Office (Trial) | McAfee, MyASUS, Microsoft 365 (1 month trial) |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402FEA) |
| Included Accessories | Power adapter | USB-C power adapter, MPP 2.0 garaged stylus |
| Integrated Options | Accelerometer | - |
| Security Slot Type | Kensington mini security slot | Kensington security slot |
| SAR Value | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) | - |