flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen display
lightweight and portable
solid build quality
affordable price point
average battery life
modest processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
robust security features
responsive touch display
long battery life
compact, sleek design
fast processing speeds
higher price point
limited port variety
no dedicated GPU
average speaker quality
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm | 31.05 cm x 21.5 cm x 1.628 cm |
| Weight | 1.67 kg | 1.53 kg |
| Case Material | Polycarbonate, glass-fibre | - |
| Colour | Mineral grey | Grey |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 14" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | - |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 2560 x 1600 (QHD+) |
| Pixel Density (ppi) | - | 216 |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | 250 cd/m² | 500 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 100% sRGB |
| Colour Support | - | 16.7 million colours |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Direct Bonding technology, Glass Film Film (GFF) | Anti-reflective, anti-smudge, 35 ms response rate, Low Blue Light technology, Dell ComfortView Plus, 0.1178 mm pixel pitch, active pen support, True 8-bit, GorillaGlass Victus with DXC, 88° viewing angle |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| CPU | Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz | Intel Core i7 (13th Gen) 1365U / 1.8 GHz |
| Max Turbo Speed | - | 5.2 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 10-core |
| Cache | 2 MB | L3 - 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Platform Technology | - | Intel vPro Enterprise |
| Features | Integrated memory controller | Intel Smart Cache |
| MEMORY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 16 GB | - |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | LPDDR5 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 5200 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | 5200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | - |
| Slots Qty | 1 | - |
| Empty Slots | 0 | - |
| STORAGE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 610 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 1920 x 1080 (standard), 640 x 360 (infrared) |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Camera Features | - | Privacy shutter, IR camera, 78 degrees, Temporal Noise Reduction |
| Video Resolutions | - | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | - | 30 frames per second |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Four speakers, dual array microphone |
| Codec | - | Realtek ACL711-VD |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium | - |
| Audio Features | Output: Harman audio technology | - |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | M.2 Card | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Technology | Lithium Ion | 3-cell |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | 60 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
| INPUT | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition - English | Windows 11 Pro |
| Software Included | Microsoft Office (Trial) | Microsoft Office (Trial) |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) | Dell Latitude 9440 2-in-1 |
| Included Accessories | Power adapter | USB-C power adapter |
| Security Slot Type | Kensington mini security slot | Noble Wedge security slot |
| Compliant Standards | RoHS | FIPS 140-2, TCG Certified |
| SAR Value | 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) | - |
| Max Operating Temperature | - | 40 °C |
| Min Operating Temperature | - | 0 °C |
| Humidity Range Operating | - | 10 - 90% (non-condensing) |