Complete technical specifications, details, expert ratings and review of MSI WE63 8SI (645UK). Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
robust professional design
powerful quad-core processor
high-quality full HD display
solid graphics performance
ample connectivity options
heavier than competitors
average battery life
limited upgradeability
premium price tag
Total Rating
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Product Type | Mobile workstation |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 38.3 cm x 26 cm x 2.75 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Colour | Black |
| DISPLAY MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Colour Gamut | 94% NTSC |
| Features | Anti-glare, WideView, MSI Matrix Display, MSI True Colour Technology |
| PROCESSOR MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| CPU | Intel Core i7 (8th Gen) 8750H |
|---|---|
| Number of Cores | 6-core |
| Chipset | Mobile Intel HM370 |
| MEMORY MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| STORAGE MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 1 TB HDD SATA / 7200 rpm |
|---|
| AUDIO & VIDEO MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA Quadro P1000 |
|---|---|
| Video Memory | 4 GB GDDR5 SDRAM |
| Camera | Yes - 720p |
| Frame Rate | 30 frames per second |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| COMMUNICATIONS MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Wireless-AC 9560 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 51 Wh |
| AC ADAPTER MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Output | 135 Watt |
|---|
| INPUT MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | White LED backlight |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Interfaces |
LAN HDMI Microphone input Headphone/SPDIF combo jack Mini DisplayPort 3 x USB 3.1 Gen 1 USB-C 3.1 Gen 1 |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Pro |
|---|---|
| Software Included | MSI BurnRecovery, MSI Battery Calibration, MSI System Control Manager, Norton Studio (Metro UI), Microsoft Office 2016 (30 days trial), MSI True Color 2.0, MSI Help Desk, MSI Dragon Gaming Center 2.0 |
| MISCELLANEOUS MSI WE63 8SI (645UK) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | MSI SHIFT Technology, Cooler Boost 5 technology |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years |
Similar Laptops
Other MSI Laptops
Popular Comparisons with MSI WE63 8SI (645UK) :