Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EN8400GS SILENT/P/512M/A all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EN8400GS SILENT/P/512M/A |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8400 GS |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
VGA DVI-I |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, ASUS 0-dB thermal solution, Nvidia Quantum Effects Technology, ASUS GamerOSD, Nvidia PureVideo HD technology, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS EN8400GS SILENT/P/512M/A |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 567 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN8400GS SILENT/P/512M/A |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EN8400GS SILENT/P/512M/A |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs