Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS Bravo 220 SILENT/DI/1GD2(LP)/V2 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS Bravo 220 SILENT/DI/1GD2(LP)/V2 |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 220 |
| Interfaces |
DVI-I HDMI |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Native HDMI, Nvidia CUDA technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS Bravo 220 SILENT/DI/1GD2(LP)/V2 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 525 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS Bravo 220 SILENT/DI/1GD2(LP)/V2 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS Bravo 220 SILENT/DI/1GD2(LP)/V2 |
|---|
| Included Accessories | Remote control, low-profile bracket, light sensor |
|---|
Similar GPUs
Other ASUS GPUs