Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2(LP) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 210 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | OpenGL, DirectX 10.1 |
| Features | ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, ASUS GPU Guard, ASUS GamerOSD, Nvidia CUDA technology, Nvidia PhysX-Ready, Asus EMI Shield, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 13.8 cm |
|---|---|
| Depth | 17.8 cm |
| PERFORMANCE ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 475 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EN210 SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Included Accessories | 2 low-profile brackets |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs