Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS 5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS 5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 5870 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 6 |
| Interfaces |
6 x Mini DisplayPort 2 x DVI-I - with adapter HDMI - with adapter 2 x DisplayPort - with adapter |
| API Supported | OpenGL, DirectX 11 |
| Features | Voltage Tweak Technology, Dual Slot Fan Cooler, ASUS SmartDoctor, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, ATI Eyefinity Technology, ASUS GamerOSD, ATI CrossFireX Technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 12.7 cm |
|---|---|
| Depth | 24.1 cm |
| PERFORMANCE ASUS 5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 850 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS 5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5 |
|---|
| RAM Memory Size | 2 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 4.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS 5870 EYEFINITY 6/6S/2GD5 |
|---|
| Cables Included |
1 x CrossFire cable 2 x Mini DisplayPort-DVI adapter 1 x Mini DisplayPort-HDMI adapter 2 x Mini DisplayPort-DisplayPort adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs