Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of SPARKLE SXX4801536D5-NM all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL SPARKLE SXX4801536D5-NM |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 480 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) Mini-HDMI |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.2, DirectCompute 5.0 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia 3D Vision Surround Ready, HDCP |
| PERFORMANCE SPARKLE SXX4801536D5-NM |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 700 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) SPARKLE SXX4801536D5-NM |
|---|
| RAM Memory Size | 1.5 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.696 GHz |
| Bus Width | 384-bit |
| MISCELLANEOUS SPARKLE SXX4801536D5-NM |
|---|
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
|---|
Similar GPUs
Other SPARKLE GPUs