Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) Review
ultra-slim design
high-resolution display
strong build quality
fast performance
innovative ai features
limited port selection
higher price point
average battery life
no dedicated gpu
ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) Review
powerful gaming performance
high refresh rate display
RGB keyboard lighting
efficient thermal management
robust build quality
heavyweight design
short battery life
high price point
limited port selection
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) and ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
86 % - Design
86 % - Display
75 % - Performance
75 % - Connectivity
75 % - Battery
86 % - Design
84 % - Display
85 % - Performance
85 % - Connectivity
75 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 31.93 cm x 19.74 cm x 1.42 cm 36 cm x 27.5 cm x 2.49 cm
Weight 1.2 kg 2.35 kg
Case Material Aluminum -
Colour Iron grey Black
DISPLAY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Screen Size (Type) 14" - IPS 15.6"
LCD Backlight Technology LED backlight LED backlight
Screen Resolution 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res. - 300 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 400 cd/m² -
Colour Gamut 72% NTSC 100% sRGB, 72% NTSC, 75.35% Adobe RGB
PROCESSOR Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
CPU Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz Intel Core i7 (10th Gen) 10875H / 2.3 GHz
Max Turbo Speed 3.9 GHz 5.1 GHz
Number of Cores Quad-Core 8-core
Cache 6 MB 16 MB
64-bit Computing - Yes
Chipset - Intel HM470
Features Integrated memory controller Intel Turbo Boost Max Technology 3.0
MEMORY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
RAM 8 GB (provided memory is soldered) 16 GB (2 x 8 GB)
Max RAM Supported - 32 GB
RAM Type LPDDR3 SDRAM DDR4 SDRAM
Speed 2133 MHz 3200 MHz
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor - SO-DIMM 260-pin
Slots Qty - 2
Empty Slots - 0
STORAGE Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Total Capacity - 1.024 TB
RAID Level - RAID 0
AUDIO & VIDEO Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Multi-GPU Configuration - 1 single GPU card / integrated GPU
Graphics Processor (GPU) Intel UHD Graphics 620 NVIDIA GeForce RTX 2070 / Intel UHD Graphics
Video Memory - 8 GB GDDR6 SDRAM
Video System Features - NVIDIA Optimus
Gaming - Yes
Camera Yes - 720p -
Camera Features IR camera, fixed focus, ToF sensor -
Sound Stereo speakers, dual array microphone Stereo speakers, array microphone
Codec Realtek ALC3286 -
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Atmos -
Audio Features - Smart Amp
COMMUNICATIONS Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1
Wireless Controller M.2 Card -
Network Interface - Gigabit Ethernet
Compliant Standards - Wi-Fi CERTIFIED 6
Features Dual stream (2x2) Dual stream (2x2)
BATTERY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Technology Lithium polymer 4-cell Lithium Ion
Battery Capacity (Size) 52 Wh 66 Wh
Battery Life Up to 15 hours -
AC ADAPTER Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS)
Input AC 100-240 V (50/60 Hz) AC 120/230 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 230 Watt, 19.5 V, 11.8 A