affordable price
lightweight design
decent processor performance
sufficient connectivity options
simple user interface
average display quality
limited storage capacity
basic graphics card
short battery life
powerful gaming performance
high refresh rate display
RGB keyboard lighting
efficient thermal management
robust build quality
heavyweight design
short battery life
high price point
limited port selection
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.71 cm x 24.1 cm x 1.99 cm | 36 cm x 27.5 cm x 2.49 cm |
| Weight | 1.6 kg | 2.35 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS | - |
| Colour | Granite black | Black |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 15.6" |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 300 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 220 cd/m² | - |
| Colour Gamut | - | 100% sRGB, 72% NTSC, 75.35% Adobe RGB |
| Features | Anti-glare | Anti-glare, 3 ms response rate, 72% NTSC colour gamut |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| CPU | AMD Ryzen 3 3200U / 2.6 GHz | Intel Core i7 (10th Gen) 10875H / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.5 GHz | 5.1 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 8-core |
| Cache | L3 - 4 MB | 16 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Chipset | - | Intel HM470 |
| Features | Integrated memory controller | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 16 GB (2 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 12 GB | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 3200 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 2 |
| Empty Slots | 1 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| Total Capacity | - | 1.024 TB |
| RAID Level | - | RAID 0 |
| Multi-GPU Configuration | - | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor (GPU) | AMD Radeon Vega 3 | NVIDIA GeForce RTX 2070 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory | - | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | - | NVIDIA Optimus |
| Gaming | - | Yes |
| Camera | Yes | - |
| Resolution | 0.3 Megapixel | - |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | - |
| Audio Features | - | Smart Amp |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Compliant Standards | - | Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| Technology | Lithium Ion | 4-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 66 Wh |
| Battery Life | Up to 4 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 230 Watt, 19.5 V, 11.8 A |
| INPUT | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Strix SCAR 15 (G532LWS) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad, NumberPad |
| Keyboard Backlight | - | Yes (RGB) |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Chiclet keyboard, per-key RGB |
| Interfaces | USB 2.0 2 x USB 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |