Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) Review
affordable price
lightweight design
decent processor performance
sufficient connectivity options
simple user interface
average display quality
limited storage capacity
basic graphics card
short battery life
ASUS ROG Strix G15 (G513RW) Review
powerful gaming performance
vibrant 300Hz display
effective thermal management
RGB keyboard lighting
robust build quality
heavier than competitors
limited battery life
no webcam included
fewer USB ports
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) and ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
69 % - Design
66 % - Display
65 % - Performance
65 % - Connectivity
65 % - Battery
82 % - Design
86 % - Display
85 % - Performance
86 % - Connectivity
74 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RW) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 32.71 cm x 24.1 cm x 1.99 cm 35.4 cm x 25.9 cm x 2.72 cm
Weight 1.6 kg 2.3 kg
Case Material Polycarbonate ABS -
Colour Granite black Eclipse grey
DISPLAY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Screen Size (Type) 14" - TN 15.6"
LCD Backlight Technology LED backlight -
Screen Resolution 1366 x 768 (HD) 1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res. - 300 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 220 cd/m² -
Colour Gamut - 100% sRGB, 75.35% Adobe RGB
Features Anti-glare Anti-glare, 3 ms response rate, IPS-level
PROCESSOR Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
CPU AMD Ryzen 3 3200U / 2.6 GHz AMD Ryzen 7 6800H / 3.2 GHz
Max Turbo Speed 3.5 GHz 4.7 GHz
Number of Cores Dual-Core 8-core
Cache L3 - 4 MB 16 MB
64-bit Computing Yes -
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
RAM 4 GB (provided memory is soldered) 8 GB
Max RAM Supported 12 GB 32 GB
RAM Type DDR4 SDRAM DDR5 SDRAM
Speed 2400 MHz 4800 MHz
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor SO-DIMM 260-pin -
Slots Qty 1 2
Empty Slots 1 -
STORAGE Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
AUDIO & VIDEO Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Graphics Processor (GPU) AMD Radeon Vega 3 NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
Video Memory - 8 GB GDDR6 SDRAM
Video System Features - NVIDIA Optimus, ROG Boost, Dynamic Boost
Gaming - Yes
Camera Yes -
Resolution 0.3 Megapixel -
Sound Stereo speakers, microphone Stereo speakers, array microphone
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Audio Dolby Atmos
Audio Features - Noise-cancellation technology, Smart Amplification technology
COMMUNICATIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2
Wireless Controller M.2 Card -
Network Interface - Gigabit Ethernet
Features Single stream (1x1) Dual stream (2x2)
BATTERY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Technology Lithium Ion 4-cell Lithium Ion
Battery Capacity (Size) 30 Wh 90 Wh
Battery Life Up to 4 hours -
AC ADAPTER Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Input AC 120/230 V (50/60 Hz) AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 240 Watt, 20 V, 12 A
INPUT Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Type Keyboard, touchpad Keyboard, touchpad
Keyboard Backlight - Yes (RGB)
Features Multi-touch touchpad, buttonless touchpad Chiclet keyboard, per-key RGB
CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Interfaces USB 2.0
2 x USB 3.1 Gen 1
HDMI
Headphone/microphone combo jack
HDMI
USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode)
2 x USB 3.2 Gen 1
USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery)
LAN
Memory Card Reader 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) -