Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) Review
sleek aluminum design
impressive battery life
full hd display
solid state drive included
quiet cooling system
average graphics performance
no optical drive
limited port selection
higher price point
ASUS ROG Strix G15 (G513RW) Review
powerful gaming performance
vibrant 300Hz display
effective thermal management
RGB keyboard lighting
robust build quality
heavier than competitors
limited battery life
no webcam included
fewer USB ports
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) and ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
82 % - Design
72 % - Display
75 % - Performance
73 % - Connectivity
72 % - Battery
82 % - Design
86 % - Display
85 % - Performance
86 % - Connectivity
74 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RW) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 32.3 cm x 22.7 cm x 1.59 cm 35.4 cm x 25.9 cm x 2.72 cm
Weight 1.63 kg 2.3 kg
Case Material Aluminum, glass -
Colour Copper Eclipse grey
DISPLAY Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Screen Size (Type) 14" - IPS 15.6"
LCD Backlight Technology LED backlight -
Screen Resolution 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res. - 300 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 300 cd/m² -
Colour Gamut 72% 100% sRGB, 75.35% Adobe RGB
Features Glossy Anti-glare, 3 ms response rate, IPS-level
PROCESSOR Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
CPU Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz AMD Ryzen 7 6800H / 3.2 GHz
Max Turbo Speed 3.9 GHz 4.7 GHz
Number of Cores Quad-Core 8-core
Cache 6 MB 16 MB
64-bit Computing Yes -
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
RAM 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) 8 GB
Max RAM Supported 12 GB 32 GB
RAM Type DDR4 SDRAM DDR5 SDRAM
Speed 2400 MHz 4800 MHz
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor SO-DIMM 260-pin -
Slots Qty 1 2
Empty Slots 0 -
STORAGE Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
AUDIO & VIDEO Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Graphics Processor (GPU) Intel UHD Graphics 620 NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
Video Memory - 8 GB GDDR6 SDRAM
Video System Features - NVIDIA Optimus, ROG Boost, Dynamic Boost
Gaming - Yes
Camera Yes - 720p -
Resolution 1 Megapixel -
Camera Features Privacy shutter -
Sound Stereo speakers, dual array microphone Stereo speakers, array microphone
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Audio Dolby Atmos
Audio Features - Noise-cancellation technology, Smart Amplification technology
COMMUNICATIONS Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2
Wireless Controller M.2 Card -
Network Interface - Gigabit Ethernet
Features Single stream (1x1) Dual stream (2x2)
BATTERY Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Technology Lithium Ion 4-cell Lithium Ion
Battery Capacity (Size) 45 Wh 90 Wh
Battery Life Up to 10 hours -
AC ADAPTER Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Input AC 120/230 V (50/60 Hz) AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 240 Watt, 20 V, 12 A
INPUT Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Type Keyboard, touchpad Keyboard, touchpad
Keyboard Backlight Yes Yes (RGB)
Features Multi-touch touchpad, buttonless touchpad Chiclet keyboard, per-key RGB
CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) ASUS ROG Strix G15 (G513RW)
Interfaces USB 3.1 Gen 1
USB 3.1 Gen 1 (Always On)
USB-C 3.1 Gen 1
HDMI
Headphone/microphone combo jack
HDMI
USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode)
2 x USB 3.2 Gen 1
USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery)
LAN
Memory Card Reader 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) -