sleek aluminum design
impressive battery life
full hd display
solid state drive included
quiet cooling system
average graphics performance
no optical drive
limited port selection
higher price point
powerful gaming performance
high refresh rate display
RGB keyboard lighting
efficient thermal management
durable build quality
heavy and bulky
average battery life
no webcam
limited port selection
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.3 cm x 22.7 cm x 1.59 cm | 35.4 cm x 25.9 cm x 2.72 cm |
| Weight | 1.63 kg | 2.3 kg |
| Case Material | Aluminum, glass | - |
| Colour | Copper | Eclipse grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - IPS | 15.6" |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 2560 x 1440 (WQHD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 165 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² | - |
| Colour Gamut | 72% | 100% DCI-P3 |
| Features | Glossy | Anti-glare, Adaptive-Sync technology, 3 ms response rate, IPS-level |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz | AMD Ryzen 7 6800H / 3.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz | 4.7 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | 8-core |
| Cache | 6 MB | 16 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 12 GB | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR5 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 4800 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 1 | 2 |
| Empty Slots | 0 | 1 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| Multi-GPU Configuration | - | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Video Memory | - | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | - | NVIDIA Optimus, ROG Boost, Dynamic Boost |
| Gaming | - | Yes |
| Camera | Yes - 720p | - |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Camera Features | Privacy shutter | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | Dolby Atmos |
| Audio Features | - | Noise-cancellation technology, Smart Amplification technology |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| Technology | Lithium Ion | 4-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | 90 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 240 Watt, 20 V, 12 A |
| INPUT | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513RM) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes | Yes (RGB) |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Chiclet keyboard, 4 RGB zones |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |