sleek aluminum design
impressive battery life
full hd display
solid state drive included
quiet cooling system
average graphics performance
no optical drive
limited port selection
higher price point
powerful AMD processor
high refresh rate display
RGB keyboard lighting
efficient cooling system
solid build quality
heavyweight design
no webcam included
limited battery life
few USB ports
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.3 cm x 22.7 cm x 1.59 cm | 35.4 cm x 25.9 cm x 2.59 cm |
| Weight | 1.63 kg | 2.1 kg |
| Case Material | Aluminum, glass | Aluminum |
| Colour | Copper | Original black |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - IPS | 15.6" |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 144 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² | - |
| Colour Gamut | 72% | 62.5% sRGB |
| Features | Glossy | Anti-glare, IPS-level |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz | AMD Ryzen 7 4800H / 2.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz | 4.2 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | 8-core |
| Cache | 6 MB | L3 - 8 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) | 16 GB |
| Max RAM Supported | 12 GB | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 3200 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | - |
| Empty Slots | 0 | - |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Video Memory | - | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | - | ROG Boost, Dynamic Boost |
| Gaming | - | Yes |
| Camera | Yes - 720p | - |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Camera Features | Privacy shutter | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | Dolby Atmos |
| Audio Features | - | Noise-cancellation technology |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Compliant Standards | - | Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| Technology | Lithium Ion | 4-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | 56 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 200 Watt, 20 V, 10 A |
| INPUT | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Strix G15 (G513IE) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes | Yes (RGB) |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Chiclet keyboard, 4 RGB zones |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |