Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) Review
affordable price
lightweight design
decent processor performance
sufficient connectivity options
simple user interface
average display quality
limited storage capacity
basic graphics card
short battery life
ASUS ROG Strix G15 (G513RM) Review
powerful gaming performance
high refresh rate display
RGB keyboard lighting
efficient thermal management
durable build quality
heavy and bulky
average battery life
no webcam
limited port selection
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) and ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
69 % - Design
66 % - Display
65 % - Performance
65 % - Connectivity
65 % - Battery
86 % - Design
85 % - Display
85 % - Performance
85 % - Connectivity
75 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513RM) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 32.71 cm x 24.1 cm x 1.99 cm 35.4 cm x 25.9 cm x 2.72 cm
Weight 1.6 kg 2.3 kg
Case Material Polycarbonate ABS -
Colour Granite black Eclipse grey
DISPLAY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Screen Size (Type) 14" - TN 15.6"
LCD Backlight Technology LED backlight LED backlight
Screen Resolution 1366 x 768 (HD) 2560 x 1440 (WQHD)
V-Sync Rate at Max Res. - 165 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 220 cd/m² -
Colour Gamut - 100% DCI-P3
Features Anti-glare Anti-glare, Adaptive-Sync technology, 3 ms response rate, IPS-level
PROCESSOR Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
CPU AMD Ryzen 3 3200U / 2.6 GHz AMD Ryzen 7 6800H / 3.2 GHz
Max Turbo Speed 3.5 GHz 4.7 GHz
Number of Cores Dual-Core 8-core
Cache L3 - 4 MB 16 MB
64-bit Computing Yes -
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
RAM 4 GB (provided memory is soldered) 16 GB (1 x 16 GB)
Max RAM Supported 12 GB 32 GB
RAM Type DDR4 SDRAM DDR5 SDRAM
Speed 2400 MHz 4800 MHz
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor SO-DIMM 260-pin SO-DIMM 262-pin
Slots Qty 1 2
Empty Slots 1 1
STORAGE Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
AUDIO & VIDEO Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Multi-GPU Configuration - 1 single GPU card / integrated GPU
Graphics Processor (GPU) AMD Radeon Vega 3 NVIDIA GeForce RTX 3060 / AMD Radeon Graphics
Video Memory - 8 GB GDDR6 SDRAM
Video System Features - NVIDIA Optimus, ROG Boost, Dynamic Boost
Gaming - Yes
Camera Yes -
Resolution 0.3 Megapixel -
Sound Stereo speakers, microphone Stereo speakers, array microphone
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Audio Dolby Atmos
Audio Features - Noise-cancellation technology, Smart Amplification technology
COMMUNICATIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E)
Wireless Controller M.2 Card -
Network Interface - Gigabit Ethernet
Features Single stream (1x1) Dual stream (2x2)
BATTERY Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Technology Lithium Ion 4-cell Lithium Ion
Battery Capacity (Size) 30 Wh 90 Wh
Battery Life Up to 4 hours -
AC ADAPTER Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Input AC 120/230 V (50/60 Hz) AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 240 Watt, 20 V, 12 A
INPUT Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Type Keyboard, touchpad Keyboard, touchpad
Keyboard Backlight - Yes (RGB)
Features Multi-touch touchpad, buttonless touchpad Chiclet keyboard, 4 RGB zones
CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) ASUS ROG Strix G15 (G513RM)
Interfaces USB 2.0
2 x USB 3.1 Gen 1
HDMI
Headphone/microphone combo jack
HDMI
USB-C 3.2 Gen 2
2 x USB 3.2 Gen 1
USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery)
LAN
Memory Card Reader 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) -