ultra-slim design
high-resolution display
strong build quality
fast performance
innovative ai features
limited port selection
higher price point
average battery life
no dedicated gpu
affordable price
lightweight design
decent processor performance
sufficient connectivity options
quiet operation
average display quality
limited battery life
basic graphics capabilities
no backlit keyboard
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook - 180-degree hinge design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 31.93 cm x 19.74 cm x 1.42 cm | 36.22 cm x 25.15 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.2 kg | 1.85 kg |
| Case Material | Aluminum | Polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top) |
| Colour | Iron grey | Granite black | Granite black texture |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - IPS | 15.6" - TN |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 400 cd/m² | 220 cd/m² |
| Colour Gamut | 72% NTSC | - |
| Features | Glossy, One Glass Solution, Dolby Vision | Anti-glare |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz | AMD Athlon 300U / 2.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz | 3.3 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 6 MB | L3 - 4 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) | 4 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | - | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR3 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 1 |
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 | AMD Radeon Vega 3 |
| Max Monitors Supported | - | 1 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | - | 0.3 Megapixel |
| Camera Features | IR camera, fixed focus, ToF sensor | Fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, microphone |
| Codec | Realtek ALC3286 | - |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | M.2 Card | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) | Single stream (1x1) |
| Technology | Lithium polymer | Lithium polymer |
| Battery Capacity (Size) | 52 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 15 hours | Up to 4 hours |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 65 Watt |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Numeric Keypad | - | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes | - |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad |
USB 2.0 2 x USB 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| Software Included | Microsoft Office (Trial) | Microsoft Office (Trial) |
| Included Accessories | USB-C power adapter | Wall mount power adapter |
| Compliant Standards | RoHS | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| ENERGY STAR Certified | Yes | Yes |
| Max Operating Temperature | - | 35 °C |
| Min Operating Temperature | - | 5 °C |
| Humidity Range Operating | - | 8 - 95% |