Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) Review
ultra-slim design
high-resolution display
strong build quality
fast performance
innovative ai features
limited port selection
higher price point
average battery life
no dedicated gpu
ASUS ROG Strix G15 (G512LV) Review
powerful gaming performance
high refresh rate display
rgb keyboard lighting
efficient thermal management
sturdy build quality
heavy and bulky
average battery life
no webcam
limited port selection
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) and ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
86 % - Design
86 % - Display
75 % - Performance
75 % - Connectivity
75 % - Battery
81 % - Design
84 % - Display
85 % - Performance
86 % - Connectivity
65 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix G15 (G512LV) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 31.93 cm x 19.74 cm x 1.42 cm 36 cm x 27.5 cm x 2.58 cm
Weight 1.2 kg 2.3 kg
Case Material Aluminum -
Colour Iron grey -
DISPLAY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
Screen Size (Type) 14" - IPS 15.6" - IPS
LCD Backlight Technology LED backlight LED backlight
Screen Resolution 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res. - 144 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 400 cd/m² 250 cd/m²
Colour Gamut 72% NTSC -
Features Glossy, One Glass Solution, Dolby Vision -
PROCESSOR Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
CPU Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz Intel Core i7 (10th Gen) 10870H / 2.2 GHz
Max Turbo Speed 3.9 GHz 5 GHz
Number of Cores Quad-Core 8-core
Cache 6 MB 16 MB
64-bit Computing - Yes
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G512LV)
RAM 8 GB (provided memory is soldered) 8 GB (1 x 8 GB)
Max RAM Supported - 32 GB
RAM Type LPDDR3 SDRAM DDR4 SDRAM
Speed 2133 MHz 3200 MHz
Rated Speed 2400 MHz -