Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Product Type | Chromebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32 cm x 21.4 cm x 1.93 cm |
| Weight | 1.35 kg |
| Colour | Black (keyboard), brushed smart silver with dot pattern |
| DISPLAY Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.3" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | TruBrite, anti-reflective |
| PROCESSOR Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| CPU | Intel Celeron N2840 / 2.16 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.58 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 1 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Burst Technology 2.0 |
| MEMORY Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| RAM | 2 GB (provided memory is soldered) |
|---|---|
| RAM Type | DDR3L SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| STORAGE Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 16 GB SSD SATA |
|---|
| AUDIO & VIDEO Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Camera | Yes - HD |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Audio Features | Skullcandy certified |
| COMMUNICATIONS Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Wireless | Bluetooth 4.0, 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 7260 |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
| BATTERY Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | Up to 11.5 hours |
| AC ADAPTER Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 19 V, 2.37 A |
| INPUT Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Type | Keyboard, ClickPad |
|---|---|
| Features | Chrome keyboard, multi-touch clickpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Interfaces |
USB 3.0 USB 2.0 Headphone/microphone combo jack HDMI |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC UHS Card) |
| SOFTWARE Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Operating System (OS) | Google Chrome OS (preloaded) |
|---|
| MISCELLANEOUS Toshiba Chromebook 2 (CB30-B) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), USB Sleep-and-charge ports |
| Manufacturer Warranty | EMEA warranty - 1 year - carry-in |
| Model Number | 103 |
Similar Laptops
Other Toshiba Laptops