Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.95 cm x 24.49 cm x 2.01 cm |
| Weight | 2.24 kg |
| Case Material | Aluminum |
| Colour | Satin light gold brushed aluminium, black keyboard |
| DISPLAY Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" - IPS |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Features | HighBrightness, TruBrite, anti-fingerprint |
| PROCESSOR Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (6th Gen) 6200U / 2.3 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.8 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| MEMORY Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 16 GB |
| RAM Type | DDR3L SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| STORAGE Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 1 TB Hybrid Drive SATA (8 GB flash) / 5400 rpm |
|---|
| AUDIO & VIDEO Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 520 |
|---|---|
| Camera | Yes - HD |
| Sound | Harman/kardon stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | DTS Sound |
| COMMUNICATIONS Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Wireless | Bluetooth 4.0, 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
| BATTERY Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh |
| Battery Life | Up to 7 hours |
| AC ADAPTER Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 19 V, 2.37 A |
| INPUT Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Type | Keyboard, ClickPad |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Palm Rejection Technology, multi-touch clickpad, Cortana button |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Interfaces |
2 x USB 3.0 HDMI USB 2.0 Headphone/microphone combo jack |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC UHS Card) |
| SOFTWARE Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition (preloaded) |
|---|---|
| Software Included | Toshiba PC Health Monitor, Toshiba Eco Utility, EverNote, Toshiba Function Keys, Toshiba System Settings, Microsoft 365 (30 days trial), Toshiba Display Utility, DTS Sound, McAfee LiveSafe (30 days subscription) |
| MISCELLANEOUS Toshiba Satellite Radius 15 (P50W-C) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, USB Sleep-and-charge ports |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | EMEA warranty - 1 year - carry-in |
| Model Number | 10P |
Similar Laptops
Other Toshiba Laptops