Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Samsung NF110. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung NF110 |
|---|
| Product Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 26.5 cm x 18.9 cm x 2.9 cm |
| Weight | 1.28 kg |
| DISPLAY Samsung NF110 |
|---|
| Screen Size (Type) | 10.1" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1024 x 600 (WSVGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | SuperBright Non-Gloss |
| PROCESSOR Samsung NF110 |
|---|
| CPU | Intel Atom N455 / 1.66 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 512 KB |
| Front Side Bus | 667 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Intel NM10 Express |
| MEMORY Samsung NF110 |
|---|
| RAM | 1 GB (1 x 1 GB) |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Samsung NF110 |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 250 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|
| AUDIO & VIDEO Samsung NF110 |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 3150 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 4.0 |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | SRS Premium Sound, High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS Samsung NF110 |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 HS |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| BATTERY Samsung NF110 |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT Samsung NF110 |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Samsung NF110 |
|---|
| Interfaces |
VGA Headphone output Microphone input 3 x USB 2.0 LAN |
|---|---|
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE Samsung NF110 |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Starter |
|---|---|
| Software Included | Samsung Update Plus, Norton Internet Security (60 days subscription), Samsung Easy Resolution Manager, Samsung Battery Life Extender, SAMSUNG Support Center, Samsung Recovery Solution, Samsung Easy Network Manager, Samsung Easy Display Manager, Samsung Easy Speed Up Manager, CyberLink Youcam, Samsung Easy Content Share, Samsung Easy File Share, Samsung Fast Booting, Microsoft Office 2010 Starter |
| MISCELLANEOUS Samsung NF110 |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password |
|---|---|
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| Manufacturer Warranty | International warranty - 1 year - pick-up and return |
Similar Laptops
Other Samsung Laptops