Get the key specs, technical data, ratings and full review of ASUS N73JG (TY041V) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 42 cm x 28.7 cm x 4.1 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| DISPLAY ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Screen Size (Type) | 17.3" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Color Shine, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, 30 Days Bright Dot Return |
| PROCESSOR ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| CPU | Intel Core i5 460M / 2.53 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.8 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM55 Express |
| MEMORY ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| RAM | 4 GB (2 x 2 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 8 GB |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1066 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 500 GB HDD / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD-Writer / BD-ROM |
| AUDIO & VIDEO ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
|---|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce GT 415M / Intel HD Graphics |
| Video Memory | 1 GB DDR3 VRAM |
| Video System Features | NVIDIA Optimus, Video Magic Technology |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Audio Features | ASUS SonicMaster, ASUS Bang & Olufsen ICEpower, SonicFocus |
| COMMUNICATIONS ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 EDR |
|---|---|
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Technology | 6-cell lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 48 Wh |
| AC ADAPTER ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Input | AC 120/230 V |
|---|---|
| Output | 90 Watt, 19 V, 4.74 A |
| INPUT ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Interfaces |
Microphone input Headphone/SPDIF combo jack VGA 2 x USB 2.0 LAN HDMI USB 2.0/eSATA |
|---|---|
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, Memory Stick Duo) |
| SOFTWARE ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS N73JG (TY041V) |
|---|
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 2 years Limited warranty - battery - 1 year |
|---|
Similar Laptops
Other ASUS Laptops