Other Variants:
A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS). Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Product Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.7 cm x 20.4 cm x 2.9 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Colour | Black | White |
| DISPLAY ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.1" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Glare |
| PROCESSOR ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| CPU | Intel Atom D525 / 1.8 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 1 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Hyper-Threading Technology |
| MEMORY ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 4 GB |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| STORAGE ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 250 GB HDD |
|---|
| AUDIO & VIDEO ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
|---|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA Next Generation ION |
| Video Memory | 512 MB |
| Video System Features | NVIDIA Optimus |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | SRS Premium Sound, High Definition Audio |
| Audio Features | ASUS Bang & Olufsen ICEpower |
| COMMUNICATIONS ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| BATTERY ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 2600 mAh |
| Battery Life | Up to 6 hours |
| INPUT ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Interfaces |
2 x USB 3.0 USB 2.0 HDMI VGA Headphone output Microphone input LAN |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Office 2010 Starter |
| MISCELLANEOUS ASUS-Automobili Lamborghini EeePC VX6 (ASUS) |
|---|
| ENERGY STAR Certified | Yes |
|---|---|
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
| Model Number | Automobili Lamborghini EeePC VX6 BLK045M |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops