Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of ZOTAC GeForce 9600 GT (725 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL ZOTAC GeForce 9600 GT (725 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9600 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output 1 x HDMI - 19 pin HDMI Type A (with adapter) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, HDCP |
| PERFORMANCE ZOTAC GeForce 9600 GT (725 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 725 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ZOTAC GeForce 9600 GT (725 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ZOTAC GeForce 9600 GT (725 MHz) |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other ZOTAC GPUs