Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ZOTAC GeForce 9600 GT (675 MHz). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL ZOTAC GeForce 9600 GT (675 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9600 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output 1 x HDMI - 19 pin HDMI Type A (with adapter) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, HDCP |
| PERFORMANCE ZOTAC GeForce 9600 GT (675 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 675 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ZOTAC GeForce 9600 GT (675 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ZOTAC GeForce 9600 GT (675 MHz) |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other ZOTAC GPUs