Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9600 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) VGA - with adapter HDTV-out |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 26 cm |
|---|---|
| Width | 6.8 cm |
| Depth | 33.7 cm |
| Weight | 454 g |
| PERFORMANCE ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / XP |
|---|---|
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS ZOTAC GeForce 9600 GT (1 GB, 600 MHz) |
|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | RoHS |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
Similar GPUs
Other ZOTAC GPUs