Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of EVGA GeForce 9400 GT (1 GB). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL EVGA GeForce 9400 GT (1 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9400 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
VGA - with adapter HDTV-out DVI-I (dual link) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 3.0 |
| Features | Nvidia CUDA technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, Digital Vibrance Control (DVC) Technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 6.5 cm |
|---|---|
| Depth | 17.7 cm |
| PERFORMANCE EVGA GeForce 9400 GT (1 GB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce 9400 GT (1 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| Access Time | 2 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA GeForce 9400 GT (1 GB) |
|---|
| Required Power Supply | 300 W |
|---|---|
| Additional Requirements | CD-ROM, PCI slot |
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce 9400 GT (1 GB) |
|---|
| Included Accessories | 2 x Molex to PCIe power adapter |
|---|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x component video cable |
| Software Included | Driver |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs