Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | 2 GPUs - NVIDIA GeForce GTX 295 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) HDMI 2 x VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 3.0 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Digital Vibrance Control (DVC) Technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 26.7 cm |
| PERFORMANCE EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 576 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate |
|---|
| RAM Memory Size | 1.75 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.998 GHz |
| Bus Width | 896-bit |
| Access Time | 0.8 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate |
|---|
| Additional Requirements | Adjacent PCI slot |
|---|
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce GTX 295 w/EVGA Backplate |
|---|
| Included Accessories | 2 x Molex to PCIe power adapter |
|---|---|
| Cables Included | 2 x DVI-VGA adapter |
| Software Included | Drivers & Utilities |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs