Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Sapphire VAPOR-X HD 4850 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Sapphire VAPOR-X HD 4850 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 4850 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10.1 |
| Features | Vapor-X cooling system, Dual Slot Fan Cooler, Avivo HD Technology, ATI CrossFireX Technology, ATI PowerPlay technology, solid aluminum capacitors, HDCP |
| PERFORMANCE Sapphire VAPOR-X HD 4850 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Sapphire VAPOR-X HD 4850 |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Sapphire VAPOR-X HD 4850 |
|---|
| System Requirements Details | RAM 1 GB |
|---|---|
| Additional Requirements | CD-ROM, additional power connector, adjacent PCI slot, 450W power supply |
Similar GPUs
Other Sapphire GPUs