Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 6200 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I S-video VGA |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | Nvidia CineFX 3.0 Engine, Nvidia Intellisample 3.0 technology, Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, Digital Vibrance Control (DVC) 3.0 Technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 10.8 cm |
|---|---|
| Depth | 16.5 cm |
| PERFORMANCE EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 300 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.064 GHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits) |
|---|---|
| Required Power Supply | 300 W |
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce 6200 (512 MB, AGP 8x) |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x S-Video cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs