Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EAX1950CROSSFIRE/HP all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EAX1950CROSSFIRE/HP |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon X1950 XTX |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output (on supplied cable) 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x CrossFire connector |
| API Supported | OpenGL, DirectX 9.0 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS OnScreenDisplay (OSD), ASUS GameFace Messenger, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS GameReplay, ASUS GameLive Show, ATI CrossFire Technology, Avivo Technology, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS EAX1950CROSSFIRE/HP |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAX1950CROSSFIRE/HP |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR4 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EAX1950CROSSFIRE/HP |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x DVI adapter 1 x CrossFire cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Ghost Recon, Project: SnowBlind |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs