Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS EN7100GS256/TD. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL ASUS EN7100GS256/TD |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7100 GS |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x composite video output - RCA 1 x DVI-D - 24+1 pin digital DVI |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS OnScreenDisplay (OSD), ASUS GameFace Messenger, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS GameReplay, ASUS GameLive Show |
| PERFORMANCE ASUS EN7100GS256/TD |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 350 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN7100GS256/TD |
|---|
| RAM Memory Size | 64 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| Max. Allocated RAM Size | 192 MB |
| Memory Allocation Technology | TurboCache supporting 256MB |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 500 MHz |
| Bus Width | 32-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EN7100GS256/TD |
|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
|---|
Similar GPUs
Other ASUS GPUs