A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Leadtek WinFast A7600 GT TDH. Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Leadtek WinFast A7600 GT TDH |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7600 GT |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x HDTV output |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 9.0c |
| PERFORMANCE Leadtek WinFast A7600 GT TDH |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 560 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Leadtek WinFast A7600 GT TDH |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.4 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Leadtek WinFast A7600 GT TDH |
|---|
| Required Power Supply | 300 W |
|---|
| MISCELLANEOUS Leadtek WinFast A7600 GT TDH |
|---|
| Software Included | Leadtek WinFox II, CyberLink PowerDVD 6, Serious Sam II |
|---|
Similar GPUs
Other Leadtek GPUs