Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Intel Core 2 Solo SU3300. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL Intel Core 2 Solo SU3300 |
|---|
| Product Type | Processor (mobile) |
|---|
| PROCESSOR Intel Core 2 Solo SU3300 |
|---|
| Type | Intel Core 2 Solo SU3300 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Packaging Type | 956-ball Micro FCBGA |
| Power Efficiency | Ultra Low-Voltage (ULV) Small Form Factor |
| Manufacturing Process | 45 nm |
| Thermal Design Power | 5.5 W |
| Architecture Features | Enhanced SpeedStep technology, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Clock Speed (Frequency) | 1.2 GHz |
|---|---|
| Bus Speed | 800 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 3 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L2 - 3 MB |
| Installed Size | 3 MB |
Similar CPUs
Other Intel CPUs