Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Intel Core 2 Duo SP9400 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Intel Core 2 Duo SP9400 |
|---|
| Product Type | Processor (mobile) |
|---|
| PROCESSOR Intel Core 2 Duo SP9400 |
|---|
| Type | Intel Core 2 Duo SP9400 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Packaging Type | 956-ball Micro FCBGA |
| Power Efficiency | Power Optimized Performance (POP) Small Form Factor |
| Manufacturing Process | 45 nm |
| Thermal Design Power | 25 W |
| Architecture Features | Enhanced SpeedStep technology, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 2.4 GHz |
| Bus Speed | 1066 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 6 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L2 - 6 MB |
| Installed Size | 6 MB |
Similar CPUs
Other Intel CPUs