Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Laptop Comparison, Reviews and Tests
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) Review
ultra-slim design
high-resolution display
strong build quality
fast performance
innovative ai features
limited port selection
higher price point
average battery life
no dedicated gpu
ASUS ROG Strix G15 (G513IH) Review
powerful gaming performance
refreshing 144Hz display
RGB keyboard lighting
efficient cooling system
robust build quality
heavy and bulky
no webcam included
limited battery life
mediocre sound quality
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) and ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
86 % - Design
86 % - Display
75 % - Performance
75 % - Connectivity
75 % - Battery
81 % - Design
72 % - Display
72 % - Performance
75 % - Connectivity
65 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) vs. ASUS ROG Strix G15 (G513IH) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Product Type Notebook Notebook
Dimensions (WxDxH) 31.93 cm x 19.74 cm x 1.42 cm 35.4 cm x 25.9 cm x 2.59 cm
Weight 1.2 kg 2.1 kg
Case Material Aluminum -
Colour Iron grey -
DISPLAY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Screen Size (Type) 14" - IPS 15.6"
LCD Backlight Technology LED backlight LED backlight
Screen Resolution 1920 x 1080 (Full HD) 1920 x 1080 (Full HD)
V-Sync Rate at Max Res. - 144 Hz
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:9
Image Brightness 400 cd/m² -
Colour Gamut 72% NTSC 47.34% Adobe RGB, 62.5% sRGB
Features Glossy, One Glass Solution, Dolby Vision Anti-glare, IPS-level
PROCESSOR Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
CPU Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz AMD Ryzen 7 4800H / 2.9 GHz
Max Turbo Speed 3.9 GHz 4.2 GHz
Number of Cores Quad-Core 8-core
Cache 6 MB 8 MB
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
RAM 8 GB (provided memory is soldered) 8 GB
Max RAM Supported - 32 GB
RAM Type LPDDR3 SDRAM DDR4 SDRAM
Speed 2133 MHz 3200 MHz
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor - SO-DIMM 260-pin
STORAGE Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
AUDIO & VIDEO Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Graphics Processor (GPU) Intel UHD Graphics 620 NVIDIA GeForce GTX 1650
Video Memory - 4 GB GDDR6 SDRAM
Video System Features - ROG Boost, Dynamic Boost
Gaming - Yes
Camera Yes - 720p -
Camera Features IR camera, fixed focus, ToF sensor -
Sound Stereo speakers, dual array microphone Stereo speakers, array microphone
Codec Realtek ALC3286 -
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Atmos Dolby Atmos
Audio Features - Noise-cancellation technology
COMMUNICATIONS Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1
Wireless Controller M.2 Card -
Features Dual stream (2x2) -
BATTERY Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Technology Lithium polymer 4-cell Lithium Ion
Battery Capacity (Size) 52 Wh 56 Wh
Battery Life Up to 15 hours -
AC ADAPTER Lenovo Yoga S940-14IWL (Lenovo Yoga S940) ASUS ROG Strix G15 (G513IH)
Input AC 100-240 V (50/60 Hz) AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 150 Watt, 20 V, 7.5 A