Complete technical specifications, details, expert ratings and review of HP Pavilion Media Center dv9385ea. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 39.6 cm x 28.5 cm x 4.2 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Screen Size (Type) | 17" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 900 (WXGA+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| CPU | Intel Core 2 Duo T5600 / 1.83 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 2 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| MEMORY HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| RAM | 2 GB (2 x 1 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 120 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Secondary Storage | 120 GB / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM |
| Disc Labeling Technology | LightScribe Technology |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | PCI Express - NVIDIA GeForce Go 7600 |
|---|---|
| Video Memory | 256 MB |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| TV Tuner Type | Digital and analogue TV |
| Digital TV Reception | DVB-T |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 3945ABG |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, QuickPlay |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x ExpressCard/54 (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x display / video - S-video output 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x audio - SPDIF output/headphones 1 x docking / port replicator 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x remote control - infrared 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm Display / video - HDMI |
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Windows Media Player, Microsoft Windows Movie Maker, Microsoft Works 8.0, HP QuickPlay Software, Roxio My DVD, HP Photosmart Essential, Norton Internet Security 2007 (60 days subscription), Adobe Reader 8.0, Microsoft Internet Explorer 7.0, Microsoft Windows DVD Maker, Microsoft Windows Mail, Microsoft Windows Media Center, Microsoft Windows Photo Gallery |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Media Center dv9385ea |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other HP Laptops