A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of HP Pavilion Media Center dv9341eu. Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 39.6 cm x 28.5 cm x 4.2 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Screen Size (Type) | 17" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 900 (WXGA+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| CPU | AMD Turion 64 X2 mobile technology TL-56 |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 800 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| MEMORY HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| RAM | 1 GB (2 x 512 MB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 120 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Secondary Storage | 120 GB SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM |
| Disc Labeling Technology | LightScribe Technology |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce Go 7600 |
|---|---|
| Video Memory | 256 MB |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, QuickPlay |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x ExpressCard/54 (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x display / video - S-video output 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x audio - SPDIF output/headphones 1 x docking / port replicator 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x remote control - infrared 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x display / video - HDMI |
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Windows Media Player, Microsoft Windows Movie Maker, Roxio Easy CD & DVD Creator Basic, Microsoft Works 8.0, HP QuickPlay Software, Roxio My DVD, HP Photosmart Essential, Norton Internet Security 2007 (60 days subscription), Adobe Reader 8.0, Microsoft Internet Explorer 7.0, Microsoft Windows DVD Maker, Microsoft Windows Mail, Microsoft Windows Media Center, Microsoft Windows Photo Gallery |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Media Center dv9341eu |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other HP Laptops