A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of ASUS U1F (1P038E). Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27.5 cm x 19 cm x 2.9 cm |
| Weight | 1 kg |
| DISPLAY ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.1" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Features | ASUS Splendid Video Intelligence Technology, glare |
| PROCESSOR ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| CPU | Intel Core 2 Duo U7500 / 1.06 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 533 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel 945GM Express |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| Power Efficiency | Ultra Low Voltage (ULV) |
| MEMORY ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| RAM | 1.5 GB (1 x 1 GB + 512 MB (soldered)) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 1.5 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 667 MHz |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 100 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM external |
| AUDIO & VIDEO ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 950 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 3.0 |
| Video Memory | 128 MB |
| Camera | Yes |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g, Bluetooth 2.0 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 3945ABG |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 2400 mAh |
| AC ADAPTER ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Type | Mouse, keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Slots |
1 x memory (0 free) 1 x ExpressCard (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones - output 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |
| Memory Card Reader | 8 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card, miniSD) |
| SOFTWARE ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Business |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| MISCELLANEOUS ASUS U1F (1P038E) |
|---|
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip, fingerprint reader |
|---|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops