Complete technical specifications, details, expert ratings and review of ASUS F3H (AP092C). Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 27 cm x 4 cm |
| Weight | 2.95 kg |
| DISPLAY ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Features | ASUS Splendid Video Intelligence Technology |
| PROCESSOR ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| CPU | Intel Pentium T2130 / 1.86 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 533 MHz |
| Chipset | Mobile Intel 943GML Express |
| MEMORY ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| RAM | 1 GB (1 x 1 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 667 MHz / PC2-5300 |
| Rated Speed | 667 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 120 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM |
| AUDIO & VIDEO ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 950 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 3.0 |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4800 mAh |
| AC ADAPTER ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Type | Mouse, keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Slots | 2 x memory (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x audio - SPDIF output/headphones 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - S-video output |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, Memory Stick Duo, miniSD, Memory Stick PRO Duo) |
| SOFTWARE ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, Norton Internet Security, ASUS NB Probe, ASUS Power4 Gear+, ASUS Live Update, ASUS Screen Saver, ASUS Wireless Console, ASUS Net4Switch, ASUS WinFlash, ASUS LifeFrame2, ASUS Power4 Phone, Nero, Instant Fun PLUS, ASUS Security Protect Manager 2.0 |
| MISCELLANEOUS ASUS F3H (AP092C) |
|---|
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip |
|---|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password |
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 2 years Limited warranty - battery - 1 year |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops