A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of ASUS R424FA (EK109R). Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
compact and lightweight
affordable price point
solid build quality
efficient battery life
adequate performance for basics
average display quality
limited storage capacity
no backlit keyboard
mediocre graphics performance
Total Rating
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.2 cm x 21.2 cm x 1.9 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Colour | Slate grey |
| DISPLAY ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 200 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare |
| PROCESSOR ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 6 MB |
| MEMORY ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 256 GB SSD 2.5" SATA |
|---|
| AUDIO & VIDEO ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 |
|---|---|
| Camera | Yes - HD |
| Sound | Stereo speakers |
| Audio Features | ASUS SonicMaster |
| COMMUNICATIONS ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
|---|
| BATTERY ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Technology | 2-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 37 Wh |
| AC ADAPTER ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 19 V, 2.37 A |
| INPUT ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Interfaces |
Headphone/microphone combo jack USB-C 3.1 Gen 1 USB 3.1 Gen 1 USB 2.0 HDMI |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| SOFTWARE ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS R424FA (EK109R) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Security | Fingerprint reader |
| SAR Value | 0.306 W/kg (body), 0.306 W/kg (limb) |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops
Popular Comparisons with ASUS R424FA (EK109R) :