Complete technical specifications, details, expert ratings and review of ASUS M6786VUP. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS M6786VUP |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 35.4 cm x 27.3 cm x 3.4 cm |
| Weight | 2.6 kg |
| DISPLAY ASUS M6786VUP |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| PROCESSOR ASUS M6786VUP |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 760 / 2 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 533 MHz |
| Chipset | Mobile Intel 915PM Express |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| Features | Enhanced SpeedStep technology, power-optimized processor system bus, Execute Disable Bit capability |
| MEMORY ASUS M6786VUP |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 533 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS M6786VUP |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 80 GB HDD / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) |
| AUDIO & VIDEO ASUS M6786VUP |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | PCI Express - ATI Mobility Radeon X600 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | HyperMemory up to 128MB |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| COMMUNICATIONS ASUS M6786VUP |
|---|
| Wireless | 802.11b/g, Bluetooth |
|---|---|
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY ASUS M6786VUP |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4400 mAh |
| Battery Life | Up to 4 hours |
| Battery Life With Included Additional Battery | Up to 8.5 hours |
| AC ADAPTER ASUS M6786VUP |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS M6786VUP |
|---|
| Type | Mouse, keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS M6786VUP |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x PC Card (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - S-video output 1 x infrared IrDA 1 x docking / port replicator 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS M6786VUP |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Professional |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader 5.0, Nero Express 6, Cyberlink Medi@Show 2.0 SE, ASUS Hotkey, ASUS NB Probe, ASUS Power4 Gear+, ASUSDVD XP 5.0, Norton Internet Security 2005 (90 days subscription), ASUS ChkMail, ASUS Live Update, PowerDirector 3.0 DE |
| MISCELLANEOUS ASUS M6786VUP |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password, Audio DJ |
|---|---|
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 2 years Limited warranty - battery - 1 year |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops