Complete technical specifications, details, expert ratings and review of ASUS A6725LBH_BTS. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 35.4 cm x 28.4 cm x 3.5 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| DISPLAY ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| PROCESSOR ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| CPU | Intel Celeron M 370 / 1.5 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Chipset | Intel 852GM |
| Features | Power-optimized processor system bus, Execute Disable Bit capability |
| MEMORY ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| AUDIO & VIDEO ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Camera | Yes |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | AC '97, Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4800 mAh |
| Battery Life | Up to 4 hours |
| AC ADAPTER ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Slots |
2 x memory (1 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x audio - SPDIF output 1 x microphone - input 1 x infrared IrDA 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, ASUSDVD, Nero Express, Norton Internet Security 2005, ASUS Hotkey, ASUS NB Probe, ASUS Power4 Gear+ |
| MISCELLANEOUS ASUS A6725LBH_BTS |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, hard drive password, Audio DJ |
|---|---|
| Compliant Standards | Plug and Play, CTR 21, JATE, FCC |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 2 years |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops