Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer Aspire NX.MVHEA.016 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 38.16 cm x 25.6 cm x 2.92 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Colour | Grey, black |
| DISPLAY Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 200 cd/m² |
| Features | HDCP, glare, CineCrystal |
| PROCESSOR Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (5th Gen) 5200U / 2.2 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.7 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| MEMORY Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 16 GB |
| RAM Type | DDR3L SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 1 TB HDD SATA / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - tray |
| AUDIO & VIDEO Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 5500 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera | Yes - 1280 x 720 |
| Camera Features | 720p HD movie recording |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Audio Features | Acer TrueHarmony technology |
| COMMUNICATIONS Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Technology | 4-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 2520 mAh |
| AC ADAPTER Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 19 V |
| INPUT Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Features | Multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard, precision touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Interfaces |
HDMI VGA LAN 2 x USB 3.0 USB 2.0 |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| SOFTWARE Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Acer Aspire NX.MVHEA.016 |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Features | Wake on LAN, USB 3.0 port power off USB charging, MU-MIMO technology |
| Compliant Standards | ACPI 5.0 |
Similar Laptops
Other Acer Laptops