Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Acer Aspire 2000WLMi. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 36 cm x 27.3 cm x 3.4 cm |
| Weight | 3 kg |
| DISPLAY Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| PROCESSOR Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 1.6 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 855PM |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| Features | Enhanced SpeedStep technology |
| MEMORY Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 60 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | DVD-RW fixed |
| AUDIO & VIDEO Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP - ATI Mobility Radeon 9200 |
|---|---|
| Video Memory | 64 MB |
| Sound | Stereo speakers, subwoofer, microphone |
| COMMUNICATIONS Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Wireless | 802.11b |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 64 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours |
| AC ADAPTER Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Output | 65 Watt |
|---|
| INPUT Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - S-video output 1 x infrared IrDA 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-out/headphones - mini-phone stereo 3.5 mm |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, SmartMedia Card) |
| SOFTWARE Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, Norton AntiVirus, Acer Notebook Manager, Acer Launch Manager, Microsoft Works 7.0, NTI CD-Maker 6 Gold, Intel PROSet, Aspire Arcade |
| MISCELLANEOUS Acer Aspire 2000WLMi |
|---|
| Features | Wake on LAN, Wake on Ring |
|---|---|
| Compliant Standards | ACPI |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - carry-in |
Similar Laptops
Other Acer Laptops