Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features connectivity display input device case band cpu battery miscellaneous
| GENERAL Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | WatchOS 3 |
| Supported Host Device OS | iOS 10 or later |
| Wearing Style | Watch style |
| Audio Input | Microphone |
| Audio Output | Speaker |
| Width | 36.4 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth | 11.4 mm |
| Weight | 34.2 g |
| Body Material | Aluminium |
| Protection | Waterproof |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, gyro sensor, heart rate |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, calories burned, activity, heart rate, steps taken |
| Goal Setting | Yes |
| Features | Call handling, Retina Display technology |
| Notifications | Calendar, SMS, Email |
| Vibrating Alert | Yes |
| CONNECTIVITY Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
|---|
| DISPLAY Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Type | OLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 312 x 390 pixels |
| Screen Protection | Ion-X glass |
| INPUT DEVICE Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Type | Touch sensitive screen (Force Touch) |
|---|
| CASE Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Case Size | 42 mm |
|---|---|
| Case Back | Ceramic back |
| Case Details | Silver aluminium | Space grey aluminium |
| Crown Type | Digital |
| BAND Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Band Type | Nike sport band |
|---|---|
| Band Size | S/M/L |
| Fits Wrist with Circumference | 140-210 mm |
| Clasp Type | Pin-and-tuck |
| Band Material | Fluoroelastomer |
| Band Colour | Flat silver/white | Flat silver/volt | Black/cool grey | Balck/volt | Anthracite/black | Pure platinum/white |
| CPU Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| CPU Type | S2 |
| BATTERY Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | 18 hours |
| MISCELLANEOUS Apple Watch Nike+ Series 2 42 mm |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, magnetic charging cable |
|---|---|
| Preloaded Software | Siri, Nike+ Running |
| SAR Value | 0.058 W/kg (head), 0.054 W/kg (limb) |
| Max Depth of Water Resistance | 50 m |
Similar Smartwatches
Other Apple Smartwatches