Get the key specs, technical data, ratings and full review of Fossil Q Marshal all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features cellular connectivity display input device case band storage battery miscellaneous
| GENERAL Fossil Q Marshal |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | Android Wear |
| Supported Host Device OS | Android 4.3 (Jelly Bean) or later, iOS 8.0 or later |
| Wearing Style | Watch style |
| Width | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 14 mm |
| Body Material | Stainless steel |
| Protection | Dustproof, waterproof |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Fossil Q Marshal |
|---|
| Sensors | Gyro sensor, G-sensor |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, calories burned, steps taken |
| Features | Music remote handling, flashlight, call alerts |
| Notifications | SMS |
| CELLULAR Fossil Q Marshal |
|---|
| Messaging Services | SMS |
|---|---|
| Supported Mobile Messaging Services | SMS |
| CONNECTIVITY Fossil Q Marshal |
|---|
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 4.1 |
|---|
| DISPLAY Fossil Q Marshal |
|---|
| Type | LCD - colour |
|---|---|
| Aspect Ratio | Full circle |
| INPUT DEVICE Fossil Q Marshal |
|---|
| Type | Touch sensitive screen |
|---|
| CASE Fossil Q Marshal |
|---|
| Case Size | 45 mm |
|---|---|
| Case Shape | Round |
| Case Details | Silver |
| BAND Fossil Q Marshal |
|---|
| Band Type | Strap |
|---|---|
| Band Width | 22 mm |
| Changeable | Yes |
| Band Material | Stainless steel |
| Band Colour | Silver |
| STORAGE Fossil Q Marshal |
|---|
| Storage Capacity | 4 GB |
|---|
| BATTERY Fossil Q Marshal |
|---|
| Capacity | 360 mAh |
|---|---|
| Battery Life | 1 day(s) |
| Wireless Charging | Yes |
| MISCELLANEOUS Fossil Q Marshal |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Preloaded Software | Alarm |
| Compliant Standards | IP67 |
| Warranty | 2-year warranty |
Similar Smartwatches
Other Fossil Smartwatches
Popular Comparisons with Fossil Q Marshal :